Бившият национал Валери Божинов вдъхнови десетки младежи, като взе участие в проекта „Младите хора – Бъдещето на България – срещу зависимостите“, организиран от Асоциация „Докосни дъгата“. Той проведе онлайн среща с подрастващи, инициирана от „Труд News“, в която открито обсъди теми, свързани с предизвикателствата и зависимостите в ежедневието.
Божинов, с кариера в различни европейски първенства, откровено сподели лични истории и трудности, като призова младежите да се борят с вредните навици и да търсят положителни примери в живота. Сърдечната му ангажираност и послания достигнаха до младите участници, като той подчерта, че има какво да научи и от днешното поколение – напомняйки, че разговорът е ценен за всички млади хора, стремящи се към здравословно и пълноценно бъдеще.
„Израснал съм на улицата, по мое време нямаше интернет и тези компютърни игри – започна Божинов. – Единственото, което ме влечеше, бе футболът. По онова време се играеше от сутрин до вечер навън. Няма да ви лъжа, не съм бил най-добрият ученик, но знаех с какво искам да се занимавам и в какво бях добър. Апелът ми е да не изпадате в зависимости – цигари, алкохол, наркотици, хазарт. Има много по-важни и смислени неща в този живот, например, спортът. Стремете се да тренирате, спортувайте поне по час на ден. Никой не казва да тичате по 10 км на ден. Дори да ходите само е нещо.“
По отношение на зависимостите, той обясни: „Нямате полза от тези неща и обяснявам – с хазарта инвестираш средства, но накрая винаги губиш пари. С алкохола плащаш, за да пиеш, а с цигарите вредиш на себе си, а и на тези около вас. Няма да лъжа, че има спортисти, които се борят с тези проблеми. Аз мога да бъда пример, защото никога не съм имал такива зависимости.“
Запитан за отговорността, която е имал на най-ранна детска възраст, Божинов си спомни за първите си стъпки във футбола: „Когато се случва нещо подобно на такава възраст, не го осъзнаваш. Помня, че в деня, в който дебютирах за „Лече“, влязох с идеята да се забавлявам. Мисълта и нагласата ми бе, че ще играя с приятели на двора. На такава ранна възраст не съм допускал, че момче от малка държава ще играе на 15 години в Серия А. Помня как гоних топките на същия този стадион и си представях, че ще играя срещу големи отбори и футболисти. Усещах емоцията на публиката, страстта и в главата ми бе как този сън ще се осъществи. Когато си поставяш цели и имаш амбиции, рано или късно ще се случат. Няма невъзнаграден труд. Вярвайте в това, което правите.“
Сред редицата въпроси, зададени от децата, имаше и такъв, свързан с напрежението в спорта: „Това е част от живота, постоянно го има в ежедневието. Има го и сега в разговора между нас, предполагам. Съветът ми е да го обърнете в емоция и позитивно мислене. Щом си под напрежение, значи публиката има очаквания към теб и вече си успял да създадеш тези очаквания. Бъдете позитивни, всичко зависи от сърцето и душата, вдишвайте и издишвайте в такива моменти. Паниката е част от живота, много е важно да си изиграваш в главата сценария преди състезание или мач. Така правих самият аз във важни моменти.“
А за грешките в живота Божинов бе до болка откровен: „Когато изкарваш много пари, понякога се самозабравяш. Започваш да нямаш уважение и респект към самия себе си, а и към околните. После дойдоха контузиите, имах две тежки травми, което не е оправдание. Това, за което мога да съдя себе си, е, че в дадени ситуации не подходих достатъчно професионално, и си мислих, че талантът и качествата ще са достатъчни да компенсирам останалото. А не всичко опира до талант, трябва труд, психика, допълнителна работа. Идва момент, в който, ако не работиш правилно, това се отразява. Затова ви казвам да бъдете отдадени. Грешки се допускат, важното е как ще реагираш след това и дали ще ги осъзнаеш. Взимайте поуки и анализирайте ситуациите. За финал, ще го кажа още веднъж – бъдете позитивни. Ще се радвам да се запознаем на живо, да се срещнем и да говорим. Може би за пръв път ми се случва да говоря на такава тема, мога да науча и аз от вас. За мен ще бъде удоволствие да опозная нови хора. Бих се радвал да говорим за случващото се в държавата и какво тя дава на хора като вас, които искате да останете тук и да се развивате.“