Президентът на БФС Георги Иванов-Гонзо говори ексклузивно в предаването „Спортен нюзрум“ по Btv.
„Нямам проблеми да ходя на всики мачове. Хората ме приемат с такава радост, че за мен е удоволствие“, каза след жребия за Купата на България той на въпрос защо не е бил на дербито Левски – ЦСКА.
По темата с високите глоби, които основно ЦСКА и ЛЕвски плащат след всеки мач той разясни.
„Глобите и наказанията са, за да може да има превенция към цялото футболно хулиганство. Те са записани в българския закон за футболно хулиганство, така че ние не можем да ги махнем и да искаме. Всички тези глоби, те са около 1 200 000 отиват за системата VAR, така че няма рекетьор, не отиват за някой да си купи нещо.
Има 20 човека комисия, юристи, адвокати, професионалната лига, аматьорската, синдикат на футболистите и чакаме 2 месеца… Пускаме към клубовете да кажат предложения, които имат, неща които не са добри да се изкарат от този дисциплинарен правилник. Хората, които са запознати знаят наредбите и правилниците. В България всеки може да си говори каквото иска, това мен не ме вълнува“.
Има ли напрежение?
„Абсолютно не, работим по правилата. Хора, които коментират във Фейсбук…, не мога да спра някой, който има негативно мнение. Левски може да искат каквото си искат, каквито си искат декларации да пускат. Нашата защита са правилниците и наредбите, всичко е по правилата. И на мен не ми е приятно, когато трябва да плащам данъци, осигуровки и допълнителни неща, които плащаме върху заплатите, но това са законите“.
За националния отбор
„След 0:5 и на мен ми беше отвратително и го приемам като провал. Но във футбола има такива резултати и не трябва да бъдем толкова крайни. Ние трябва да обърнем внимание на детско-юношеските школи, за да имаме футболисти на по-различно ниво. Това е най-големият проблем в България. Преди 15-20 години футболисти от Левски и ЦСКА или футболисти от чужбина играеха в националния отбор. Сега играем с футболисти, които не могат да стигнат до нивото на Левски и ЦСКА. Ако бяхме клубен отбор, щяхме да отидем и да си купим трима качествени играчи и да променим националния отбор. Но това са футболистите и ние правим всичко възможно с този материал да постигнем успехи.
Затова казвам – треньорите трябва да обърне внимание на ДЮШ, как се развиват тези играчи. Ние имаме стратегия, но това са частни клубове, на които не можеш да наложиш нито методика, нито да влияеш на процесите. Как мога да отида в ЦСКА и да им кажа, че трябва да следват методиката на БФС? Това е целият проблем – трябва да има инструмент, по който ние да направим това нещо. Инструментът е когато има държава и през министерство на спорта да има централизирана стратегия, която да изгражда тези футболисти и да имаме контрол върху тях.“
За комара
„Много хора говорят каквото искат, пишат се някакви неща… Нито съм свидетел, нито мога да потвърдя такова нещо. Щом нямам доказателства, това за мен са някакви слухове. Имаме комисия – дисциплинарна, апелативна, лицензионна. Те са независими, аз само налагам контрол над тях, не взимам решенията. Както и треньорът на националния отбор – той има картбланш да извика който си иска, който е подходящ за дадения мач и да има резултати. Ако няма резултати, тогава вече е моята роля дали той ще остане или не. Аз не се меся, нито казвам каква ще е тактиката, нито кой ще играе. Футболният съюз работи по правилата във всяко едно отношение.“
Шефът на БФС Георги Иванов говори и след жребия за купата и заяви, че с президенти на футболни клубове на темата съдии не разговаря.
„Купата е най-прекият път към евротурнирите и вярвам, че всички ще вложат всичко най-добро, на което са способни, за да продължат напред“, сподели Иванов.
„Знак на подкрепа след това, което се случи преди 10 дни, когато хората си мислеха, че имаме проблем, предвид изказването на Атанас Караиванов, че ни нарече рекетьори. Затова дойдох да подкрепя Лигата“, добави той.
„Както знаете, ние стартираме някои процеси за прехвърлянето на първенството към Лигата, но в крайна сметка още нищо не съм видял относно структурата, за да бъда спокоен и да прехвърлим първенството на Лигата.“
„Коментираме постоянно с Атанас Караиванов и с Гьонов, но има още много въпросителни.“
„Голяма незаинтересованост от самите клубове и към този момент не виждам как точно те виждат нещата да се случат след година и половина. Не са ни дали никаква индикация, че има интерес от професионалните клубове за тази Лига.“
„Ние два месеца преди да приемем нормативните документи, пишем до клубовете, че очакваме техните предложения. Досега не сме имали такова предложение, ако дойде, ще го обсъдим. За нас не е проблем да се почне с мач за Купата, не е проблем да се играе и декември.“
„В крайна сметка има си комисии, вие трябва да знаете как функционира футболния съюз. Има Дисциплинарна, Апелативна, Лицензионна и още всякакви комисии, да не ги изреждам сега, има и треньор на националния отбор, на които съм дал правомощия да правят нещата, така, както трябва да бъдат по правилата и по най-добрия начин. Аз само следя цялата картина и там, където виждам проблеми, се намесвам. Но не се бъркам на работата на всичките тези комисии, както и на треньора на националния отбор – кои футболисти вика, кои футболисти ще играят.“
„Недоволни хора от съдийството винаги ще има. В крайна сметка виждам, че когато някой клуб загуби, най-лесният начин е да търси враг – БФС или съдиите. Работим по правилата, както и съдиите. Аз с президенти на темата съдии не разговарям, абсолютно не разговарям. Всичките съдии, които са в първа лига трябва да свирят мачовете по най-добрия начин, да бъдат безпристрастни, и да дават на двата клуба равни шансове, който е по-добрият, той да победи.“
„Аз с Боримиров съм приятел и сме играли заедно дълги години. Всеки има право да изразява своето мнение. Това не означава, че то е меродавно или че аз го взимам под внимание. Нашата роля е да дадем на отборите равен шанс и да спазваме правилата. Аз съм напълно спокоен за нещата, които правя.“
„Като всеки българин, очаквам да победим в двата мача и ако може, да се класираме. Наистина е неприятна загубата от Северна Ирландия, но смятам, че треньорският щаб си направи изводите, за да не се спъваме два пъти в един и същи камък.“
„Ако трябва да променяме футбола, първо трябва да променим треньорите в детско-юношеския футбол. Те променят футболистите. Не съм видял добър ученик, с лош учител. Напълно нормално е да си мислим, че има проблем от треньорско естество в детско-юношеския футбол. Имаме доста идеи, но нямаме лостовете да ги накараме да работят по нашите методики.“
„Очакваме да има правителство, за да може да активираме всичките ни сили за всичките ни планове, всичките стратегии, които сме направили, за да може да развиваме българския клубен футбол. За момента това, че нямаме правителство ни пречи много.“
„Имаме планове да участваме по някои програми, но ни трябва подкрепата на държавата.“
„Може националният отбор да играе в София, Пловдив или Разград. Нямам такива мисли, че ще играем само в Пловдив. Въпросът е, че нямаме толкова много места, където да играем. Лицензираните стадиони от УЕФА са малко. А Ботев е едно прекрасно съоръжение, но тревната настилка не отговаряше за мач от европейските квалификации. Връщаме се на „Васил Левски“ и ще преценяваме дали квалификациите за Световното първенство 2026 година ще ги играем в София или Пловдив“, каза още Георги Иванов.