Атмосфера като никоя друга в цял свят – стадион“Монументал” по време на дербито Ривър Плейт – БокаХуниорс.
Стар фенски лаф гласи, че във футбола има “мачове и мачове”. Обяснено съвсем просто, някои срещи са по-специални от другите, защото предлагат интрига и емоции, които трудно могат да бъдат сравнени. Това са дербитата, които приковават пред екраните всички фенове, а на трибуните атмосферата е силно нагорещена.
Силно нагорещени са и емоциите в сайт №1 за спортнизалози в България, добре познат не само с марковия си червен цвят, но и като генерален спонсор на футболниграндове от калибъра на ЦСКА, Ботев Пловдив и ЛокомотивПловдив. Там феновете могат да залагат на всички големидербита, при това – възползвайки се от внушителноразнообразие от пазари и възможности. В тази връзкавсички знаят, че ЦСКА е част от най-голямото дерби на българския футбол – срещу Левски.
А дербито на Пловдив не пада по-долу като страсти и история.
Ето някои от най-големите дербита в света, които си заслужава да се изживеят.
“Ел Класико” между Барселона и Реал Мадрид

Един от култовите моменти в историята на Ел Класико. На 23 април 2017 г. Барса би Реал на “Бернабеу”, а следстрахотен гол Лео Меси изрази радостта си по тозиначин.
Определян за най-големия и важен мач в световния клубенфутбол, “Ел Класико” между Барселона и Реал Мадрид е истинско събитие, дори за неутралните фенове. Може да се каже, че това съперничество далеч надхвърля границите на спорта, като корените му се простират в политическите и културните различия между Каталуния и Испания.
Първият мач между двата тима е изигран през 1902 г., а оттогава насам “Ел Класико” се е превърнало в глобалносъбитие, следено от стотици милиони зрители по целия свят. Напрежението между Барса и Реал е подхранвано както от успехите им на терена, така и от емблематичните фигури, свързани с клубовете – от Йохан Кройф и Лионел Меси в Барса до Алфредо ди Стефано и Кристиано Роналдо в Реал.
Феновете, решили да наблюдават на живо “Ел Класико”, стига да са успели да се сдобият с билет, което е достатрудно, могат да се насладят и на красотата на Барселона и Мадрид – два от най-впечатляващите градове в Испания. Един от позитивите на това дерби е, че около него рядко има насилие, т.е. – посещаването му е безопасно.
Реал има лек аванс срещу големия си опонент – 105:102 победи, а броят на ремитата е 52.
“Олд Фърм” между Селтик и Рейнджърс – много повечеот футболен мач

“Олд Фърм” е най-лютото дерби в цялаВеликобритания, не само в Шотландия.
Дербито между Селтик и Рейнджърс, известно като “ОлдФърм”, е едно от най-старите и пределно заредени с напрежение футболни съперничества в света. То не е простофутболен сблъсък – корените му се намират дълбоко в религиозните и политическите различия в Глазгоу и в Шотландия като цяло.
Селтик е свързан с католическата общност и ирландскитеимигранти, докато Рейнджърс е символ на протестантскататрадиция и британския юнионизъм. Първият мач междудвата клуба е изигран през 1888 г., а оттогава дербито се е превърнало в социален феномен, който често излиза извънрамките на спорта.
Атмосферата на “Олд Фърм” винаги е заредена с емоции. Съперничеството между феновете на Селтик и Рейнджърс е едно от най-големите в света, като в миналото е ималоинциденти. През последните години обаче сигурността е значително подобрена. За това помогна и доста непопулярнамярка, премахната неотдавна – да няма гостуващи фенове на стадионите на двата гранда.
За да се случи това полицията и организаторите на мачапредприемат засилени мерки за безопасност, а достъпът дотрибуните е строго контролиран. Независимо от това предии след дерби Глазгоу е доста охранявано място – на крак са стотици полицаи.
“Олд Фърм” има 445 издания, а силите са доста изравнени: 171 победи за Рейнджърс, 170 за Селтик, 104 равенства.
Бока и Ривър – няма мач с по-голяма страст в света

Бока срещу Ривър винаги си струва гледането.
Дербито между Бока Хуниорс и Ривър Плейт, известно като “Суперкласико”, е може би най-страстното и емоционалнофутболно съперничество в света. “Любовта” междуфеновете на двата колоса надвишава тази в Шотландия, като в случая дори няма религиозно разделение.
Двата клуба представляват различни социални и културнислоеве на Буенос Айрес — Бока Хуниорс е свързан с работническата класа и квартала Ла Бока, докато РивърПлейт е наричан „милионерите“ („Los Millonarios“) зарадипо-заможния си произход и базата си в квартала Нуњес. През годините тези граници са размити – има доста феновена Ривър, които са бедни и от средната класа. Както и обратното – заможни и образовани аржентинци следват Бока.
Любопитен факт е, че корените на Ривър Плейт, същосъздаден от емигранти, са в “Ла Бока”, но в клуба бързо си дават сметка, че е по-добре да го изместят в по-богат и престижен квартал – най-вече от икономическа гледна точка. Решението се оказва ключово и за Ривър, и за съперничеството с Бока, и за аржентинския футбол като цяло.
Първият мач между Бока и Ривър се играе през 1913 г., а оттогава дербито се е превърнало в религия. Атмосферата на „Ла Бомбонера“ (стадионът на Бока) и „Монументал“ (стадионът на Ривър) по време на “Суперкласико” е изумителна – песните, флаговете и хореографията на феновете създават усещането за истински футболен вулкан.
Най-емблематичният мач в историята на “Суперкласико” е финалът на Копа Либертадорес през 2018 г., който се играе в две срещи. Първият мач завършва 2:2 на „Ла Бомбонера“, а реваншът е преместен в Мадрид заради изблици на напрежение около „Монументал“ преди реванша. РивърПлейт печели с 3:1 след продължения в мач на “СантягоБернабеу”, който остава в историята като един от най-специалните за победителите.
“Суперкласико” е събитие, което надхвърля футбола – то е въпрос на идентичност, гордост и чест. Бока и Ривър са се срещали 263 пъти, като “генуезците” имат 92 победи, “милионерите” – 87, а броят на равенствата е 84.
Галатасарай – Фенербахче – голямата битка за Турция

Галатасарай – Фенербахче винаги се играе при огромензаряд.
Дербито между Галатасарай и Фенербахче, известно като “Интерконтиненталното дерби”, е едно от най-великитесъперничества в света на футбола. Уникалното в тозисблъсък е, че Галатасарай е базиран в европейската част на Истанбул, докато Фенербахче е в азиатската част – така дербито буквално свързва два континента, от което произлиза и названието му.
Съперничеството започва в началото на XX век, а мачоветемежду Галатасарай и Фенербахче бързо се превръщат в социален и политически символ в Турция. Галатасарайтрадиционно е свързан с елита и интелигенцията на Истанбул, докато Фенербахче се асоциира с работническатакласа и народните маси.
Атмосферата на дербито е легендарна — стадионът на Галатасарай, „Али Сами Йен”, е наричан „Адът“ зарадиоглушителния шум и огнените хореографии на феновете. На другия край на града, на стадион „Шюкрю Сараджоглу“, феновете на Фенербахче отговарят със също толковастрастна подкрепа.
“Фенерите” имат отявлено предимство срещу големиясъперник – спечелили са 149 мача, “сараите” са ликували129 пъти, а 124 срещи са завършили наравно.
Най-големият български сайт за спортни залози напомня, чекакто към дербитата, така и към залозите трябва да се подхожда отговорно и с внимание. Те са за удоволствие и наслада.