World Cup 2022 Водещи новини Всички новини

Хърватия шокира Бразилия след дузпи и е на полуфинал на Мондиала в Катар (Видео)

НЕЙМАР ОТКРИ, НО ПЕТКОВИЧ В 117-АТА МИНУТА ИЗРАВНИ. ЛИВАКОВИЧ СПАСИ ДУЗПА НА РОДРИГО, А МАРКИНЬОС СТРЕЛЯ В ГРЕДАТА!

Хърватия се класира за полуфинала на Мондиала в Катар след победа с дузпи срещу Бразилия с 4:2 (0:0,1:1). В редовното време двата отбора не си отбелязаха попадение, а в първото продължение Неймар вкара в добавеното време след красива атака с две двойни подавания. Хърватите отговориха в 117-ата минута с попадение на Бруно Петкович и така срещата трябваше да бъде решена с изпълнение на дузпи.

Никола Влашич бе безгрешен при първата дузпа за шахматистите, докато Родриго стреля слабо и Ливакович спаси. Ловро Майер не трепна и Хърватия поведе с 2-0 при дузпите. Каземиро върна едно попадение с безапелационно изпълнение, но Модрич с ювелирен удар вкара за три от три. Педро върна надеждите на Селесао с технично изпълнение. Четвъртата дузпа за хърватите бе превърната в гол от Оршич, а след това Маркиньос стреля в гредата, за да разплаче бразилците!

Bruno Petković
117'
Неймар
105'+1'

Бразилците взеха инициативата първия съдийски сигнал. В 5-ата минута Винисиус стреля от границата на наказателното поле, но Доминик Ливакович улови без проблем. В 13-ата минута хърватите отговориха Марио Пашалич центрира в наказателното поле, където Йосип Юранович Иван Перишич се разминаха с топката.

В 20-ата минута Селесао имаше добър шанс да поведе. Винисиус нахлу отляво към наказателното поле, последва двойно подаване с Ричарлисон и удар, който Йошко Гвардиол отрази. Малко след това Ливакович улови изстрел на Неймар. Десет минути по-късно Иван Перишич надигра Едер Милитао по лявото крило. След това влезе навътре и потърси с изстрел далечния ъгъл, но прати топката неточно и Алисон не трябваше да се намесва.

Бразилия бе близо гола в началото на втората част, след като Неймар отправи силен удар, който бе отразен отлично от Йошко Гвардиол. Малко след това вратарят на ватрените Доминик Ливакович се намеси решително след удар отблизо на Винисиус. В ответната атака Селесао поиска дузпа за игра с ръка на Йосип Юранович, но след проверка на ситуацията с ВАР главният съдия Майкъл Оливър отсъди, че преди това е имало засада на Ричарлисон.

В 55-ата минута Неймар бе изведен в наказателното поле. Звездата на Бразилия стреля в близкия ъгъл, но отново Доминик Ливакович се намеси решаващо, избивайки с крак. Десетина минути по-късно стражът на ватрените „отказа“ и Лукас Пакета, който излезе сам срещу него, но вратарят изби в ъглов удар.

В 76-ата минута отново Доминик Ливакович отново бе последна преграда след пробив през центъра и удар на Неймар. Четири минути след това стражът спаси страхотно удар по земя на Лукас Пакета след пас на Родриго.

В 82-ата минута Каземиро центрира към Ричарлисон, но ударът с глава мина над вратата. В 85-ата минута Милитао на два пъти опита да обстрелва вратата на Ливакович, но отново без резултат. Дълбоко в добавеното време вратарят на хърватите улови слаб изстрел на Антони, което бе и последното действие в редовното време.

Така двубоят влезе в продължения. Бразилия беше по-активният отбор през първите 15 минути. Въпреки това не изглеждаше, че ще се случи нещо, когато геният на Неймар блесна и той изведе Бразилия напред. Защитата на хърватите беше матирана след две двойни подавания с участието на Неймар, който финтира и вратаря на “шахматистите” и прати топката в мрежата.

Последва пауза, а след нея Хърватите трябваше да реагират скоростно. В 117-ата минута Мислав Оршич получи по лявото крило и центрира по земя. Кълбото достигна до Бруно Петкович, който с удар с левия крак прати кълбото в мрежата на Алисон и така резултатът стана равен – 1:1. До края резултатът се запази и двубоят трябваше да бъде решен след изпънение на дузпи.