06/07/2022
Водещи новини Всички новини Футбол Свят

Рома спечели в Лигата на Конференциите! 5 от 5 за Жозе Моуриньо в европейски финали

Рома спечели Лигата на Конференциите, след като се наложи с минималното 1:0 над Фейенорд във финала на турнира. Така след 12 години, италиански отбор отново спечели трофей на европейската сцена, след като именно Жозе Моуриньо тогава донесе ШЛ на Интер. В Тирана, Николо Дзаниоло вкара единственото попадение в срещата и донесе на Рома първи трофей в Европа в своята история (като изключим спечеления през 1961 година турнир за Купата на панаирните градове). Това е пети успешен финал за Жозе Моуриньо от 5 участия, след двете титли в ШЛ (с Интер и Порто) и успехите в турнира за Купата на УЕФА с Порто и Лига Европа с Манчестър Юнайтед.

Двубоят започна динамично, но без опасни положения. В 17-ата минута Хенрих Мхитарян бе принудително заменен от Серхио Оливейра. Играта в следващите минути продължи да бъде на високи обороти, но без нищо интересно. Така се стигна до 32-ата минута, когато играчите на Моуриньо поведоха. При едно центриране Гернот Траунер остана под топката, а Дзаниоло овладя отлично и с техничен удар прати топка в мрежата на Джъстин Бийлоу. До края на полувремето Фейенорд отговори с един удар на Оркун Кьокчу, който бе отразен от Патрисио.

Втората част започна ударно за Фейенорд. Само в рамките на 5 минути холандиците нацелиха два пъти гредите на Руи Патрисио, който се отличи и с една уникална намеса. Първо след корнер Траунер успя да отклони топката, а тя срещна левия страничен стълб на Руи Патрисио. Секунди по-късно футболист на Фейенорд отправи топовен удар, но Патрисио направи възлово спасяване, избивайки в гредата и корнер.

В 52-ата минута Тами Ейбрахам можеше да накаже грешка в защитата на Фейенорд. Той се опита да се откъсне сам срещу стража Бийлоу, но бе дръпнат и загуби равновесие. Съдиите и ВАР системата изненадващо не се намесиха. В 58-мата минута Кьоркчу пробва изстрел, но Крис Смолинг блокира шута. Секунди след това Десерс застраши вратата на „вълците“, но си послужи с ръка. Моуриньо в тези минути вля свежа кръв, като пусна в игра Спинацола и Верету. Смените неутрализираха устрема на Фейенорд и в следващите игрови епизоди холандците не успяха да затруднят италианския тим.

Финалният щурм на холандците, доведе няколко не много чисти положения. Първо Десерс пропусна в 81-вата минута прекрасен шанс за 1:1, като нахлу в наказателното поле на Рома, но в последния момент бе блокиран от Смолинг. Секунди по-късно пък Луис Сисинстера стреля по земя, но не затрудни Руи Патрисио. В продължението, една топка прехвърли Смолинг, но не беше засечена от играч на Фейенорд.

В 85-ата минута Пелегрини получи сам срещу вратаря в чиста позиция, но не успя да прати топката в мрежата. До края Рома удържа победата и се поздрави с победата!