Висша лига Водещи новини Всички новини Лига 1 Футбол Свят

Реал Мадрид спечели ШЛ! Фамозен Тибо Куртоа и гол на Винисиус разплакаха Ливърпул!

Реал Мадрид спечели Шампионската лига за 14-и път в своята история, след като се наложи с минималното 1:0 над Ливърпул пред препълнените трибуни на „Стад дьо Франс“. Невероятен мач за Реал направи Тибо Куртоа, който направи 9 спасявания в мача. Единственото попадение в срещата пък стана дело на Винисуис в 59-ата минута.

Това е 8-и пореден спечелен финал от последните 8 за Кралския клуб, което е само по себе си невероятно постижение.

Двубоят на „Стад Дьо Франс“ започна с 36 минути закъснение, след като голяма част от феновете на Ливърпул не успяха да влязат навреме на стадиона. Според УЕФА, причината са мерки за сигурност, докато според неофициална информация, един от входовете на „Стад дьо Франс“ е бил затворен, защото през него са се опитали да влязат голям брой фенове на Ливърпул без билети, а полицията е използвала сълзотворен газ.

През първата част Ливърпул доминираше тотално. Тимът на Клоп заложи на висока преса, която му позволи да има иницативата.

В 16-ата минута Тибо Куртоа направи отлично спасяване след удар по земята на Салах, след подаване на Тренд Александър Арнолд. В следващите 120 секунди последваха нови два удара по посока вратата на Реал, като те не затрудниха Куртоа. Първо Тиаго стреля от дистанция, а след него и Мо Салах опита шанса си, без проблеми за стража на Реал.

В 21-ата минута Садио Мане нацели гредата, като преди това Куртоа отклони топката, която се удари в дясната греда.

Последваха малко по-спокойни за Реал минути, преди в 34-тата Салах с глава отново да отправи точен удар във вратата на Реал.

„Белите“ най-накрая напомниха за себе си в 36-ата, когато малко не достигна на Вини Жуниор да застраши Алисон след опит да премине през двама бранители на Ливърпул.

В 41-вата капитанът на Ливърпул Джордан Хендерсън нанесе много силен удар, който обаче също не попадна в целта.

В 43-тата минута дойде и най-спорното положение за първата част, при което попадение на Карим Бензема не бе признато. След дълго разглеждане от страна на ВАР беше решено, че нападателят на Реал Мадрид е бил в засада. Положението беше наистина изключително спорно и предизвика широки дискусии в социалните мрежи.

Отмененото попадение на Бензема в 43-ата минута

Втората част започна с възможност за Ливърпул, Диас не успя да засече кълбото с плонж.

Реал Мадрид излезе напред в резултата с първия си изстрел в срещата. Точен беше Винисиус Жуниор в 59-ата след прострелно подаване на Валверде, като и тук имаше съмнение за засада, но такава не бе маркирана.

В 64-ата минута Салах шутира към далечния ъгъл, но Куртоа прави блестящо спасяване. Минута по-късно Клоп направи промяна в атака, като Жота замени Диас. В 69-ата минута Салах засече подаване на далечната греда и стреля в долния десен ъгъл, но Куртоа направи ново фантастично спасяване.

В 76-ата минута всичко можеше да приключи – При центриране от фаул, Каземиро бе оставен непокрит, но вместо да стреля, опита да подаде и сгреши.

В 80-ата минута Жота получи подаване в наказателното поле и стреля без забавяне, но белгийският страж на Реал отново демонстрира изключителните си умения. Три минути по-късно Салах овладя топката и стреля към левия ъгъл, но Куртоа прави поредно блестящо спасяване. Секунди по-късно Реал можеше да реши всичко, но при бърза атака испанският шампион не успя да реши мача. До края испанците съхраниха подстъпите към вратата си и не позволиха на Ливърпул да изравни.