Борусия Дортмунд

Борусия пречупи РБ Лайпциг в дербито на Бундеслигата

Борусия Дортмунд затвърди лидерската си позиция в Бундеслигата, след като победи като гост  РБ Лайпциг с минималното 0-1. Така жълто-черните заемат първото място в групата, на 6 точки на върха през Байерн в началото на пролетният дял на шампионата в Германия. Отборът на Борусия стигна до победата и без своята звезда Марко Ройс, който се контузи на тренировка ден преди двубоя, но голяма заслуга има невероятният им вратар Роман Бюрки, който извади няколко невероятни положения, обезкуражавайки нападателите в бяло. Двубоят бе наблюдаван от 41 939 зрители в разпродаденият до краен предел Red Bull Арена, видяли първо поражение като домакини на Лайпциг в тази кампания.

Гостите натиснаха в първите минути на мача, и успяха да стигнат до попадение след 19 минути игра. Попадението дойде след ъглов удар, който бе изпълнен от Гулаши, Лукаш Пишчек отклони хитро а топката стигна до отлично пласираният Аксел Витсел. Белгиецът без да се замисля отправи страховит изстрел, който разтресе напречната греда и се озова в мрежата за 1:0.  Лайпциг отговориха като ужилени, и можеха да отбележат в 33-та минута, когато Лаймер стреля с глава, но топката прелетя над гредата. Малко преди края на първото полувреме Диало можеше да удвои аванса на Дортмунд, но ударът му с глава не намери рамката на вратата.

През второто полувре двубоя продължи да се играе на изключително високи обороти, които бяха блаженство за очите на запалянковците. Само три минути след началото му, домакините отново имаха добър шанс, след като Марсел Забицер отправи страховит шут от вътрешността на наказателното поле, което доведе до уникално спасяване на Бюрки.

В 63-та минута гостите за малко не си вкараха сами гол, когато Дилейни върна елементарна топка към Роман Бюрки, стражът се подхлъзна, но със сетни сили успя да поправи грешката си и блокира футболист на Лайпциг с тяло, опазвайки мрежата си суха. Натискът на Лайпциг стана още по силен в заключителната част на двубоя, като първо Тимо Вернер имаше страхотен шанс в 78-та минута, но и неговият изстрел не успя да влезе в мрежата на Бюрки, а в последните минути Куня бе  на косъм от изравняването, отправяйки невероятен удар с глава, но топката премина на сантиметри от левия страничен стълб, оставяйки резултата в полза на BVB.