Янтра 1919 (Габрово) Академик (Свищов)

Янтра разгроми Академик Свищов

Янтра разби с 4:0 Академик Свищов вчера в мач от Северозападната Трета лига и продължава да гони лидера Севлиево, надиграл с 2:1 като гост Дрено-вец. Разгромът на габровци бе епилогът на тържествата по случай 100 години футбол в града. Точни за категоричната победа през второто полувреме бяха Християн Кожухаров (57-д), Искрен Писаров (72), Пламен Кожухаров (79) и отново Християн Кожухаров (85).

Равносметката от уикенда за юбилея бе 5 победи за Габрово. Тържествата бяха в съботния ден. Празникът на 21 септември отбеляза един век от първия мач между тимовете на Габрово и Горна Оряховица, завършил 1:0 за габровци на Колодрума. Сто лета по-късно стадион "Христо Ботев" прие около 500 почитатели от няколко поколения, за да отбележат юбилея, а символиката на онази среща бепреплетена в повечето прояви. Предимство получиха децата, като формациите на ОФК Янтра 2019 постигнаха две победи над връстниците си от Локо ГО в зоналните първенства по футбол 7 и футбол 9, съответно с 8:4 и 2:0. Водосвет и молитва за успех на габровския футбол отслужи отец Христо, а кметът на Горна Оряховица инж. Добромир Добрев подари на колегата си Таня Христова сборника "Ретро Локо", тъй като и горнооряховци празнуват вековен юбилей на най-популярната игра в града си през септември. За честването пристигнаха вицепрезидентът на БФС Йордан Аечков и изпълнителният директор Борислав Попов.

Дойде ред и на 30-минутния шоу мач между ветераните на Габрово и Горна Оряховица, пременени в специални юбилейни фланелки. И както преди 100 години, домакините пак победиха, но с 3:2, след голове на Бойко Ве-ичков, селекционерът на младежите Александър Димитров и Момчил Кинов в предпоследната минута, а за гостите точни бяха Любо Русев и Райчев. Последва официалната церемония по връчване на 40 почетни значки на БфС и 20 плакета от общината. Черешката на тортата бе двубоят между габровци и сборния тим на ветераните на Левски и националния отбор, като от името на синия клуб поздравления и плакет предаде Ангел Станков. Победата пак бе за Габрово с 3:1. Голмайстори отново бяха Величков, Кинов и резервата Ивелин Драшков, а за звездния състав вкара Илиян Симеонов-Чушката.

За финал на централната трибуна изгря ликът на емблемата на габровския футбол Иван Вуцов, в чиято памет, както и на всички починали местни легенди, бе запазена минута мълчание в третата минута на срещата с ветераните на Локо ГО.