ФК Марица Пловдив Загорец

“Марица” надигра лидера “Загорец” в дербито и рестартира битката за първото място

“Марица” надигра с 1:0 “Загорец” в мач от 15-ти кръг от първенството в Трета лига - Югоизточна група. “Жълто-сините” изиграха много добър мач, в който показаха футболни умения, красиви отигравания и с хладнокръвие и дистциплина заслужено стигнаха до успеха във важната среща.
Желязната тактика бе основен аргумент за маричани в този оспорван двубой. Грешките в отбраната бяха сведени до минимум, което не даде шанс на гостите да проявят голмайсторските си умения, а те са най-резултатният отбор в групата. Нестандартните идеи в халфовата линия бяха силен коз за възпитаниците на Борислав Караматев, които се раздадоха до край във всяка ситуация. Доброто съдийство спомогна този мач да се превърне в очакваното от всички дерби. Победата върна в пълна сила интригата в челото на класирането, където три отбора са “събрани” само в рамките на 3 точки.
Срещата започна привидно спокойно, но още от началните минути си пролича, че тя ще бъде оспорвана, а победата ще се търси на всяка цена. В 10-та минута се стигна до опасен удар към вратата на Евгени Караманов, но той реагира добре, а и бе отсъдено нарушение в атака. В 19-та минута Георги Георгиев от гостите стреля над вратата пазена от Илия Николов. Две минути по-късно Олджай Алиев, който бе във вихъра си в този мач, изведе Милен Танчев сам срещу Караманов, но вратарят излезе напред и в последния момент успя да се намеси с помощта и на защитник. Малко по-късно Тодор Тимонов опита да изненада стража на новозагорци с удар от корнер, но капитанът на “Загорец” отново се намеси добре. В 32-та минута бе отсъдена дузпа в полза на “Марица” за игра с ръка. Гостите не оспорваха, а нямаше и смисъл. Тодор Тимонов изпълни бекомпромисно и откри резултата (ВИЖТЕ ТУК). От тук до края на полувремето на терена имаше само един отбор - този на “Марица”. “Жълто-сините” можеха да решат всичко с втори гол при няколко ситуации. В 35-та минута маричани организираха убийствена контра. Неуморимият в този мач Милен Танчев се пребори за една почти безнадеждна топка и пусна пас към Георги Георгиев. Олджак Алиев бе изведен чудесно отново с участието на Танчев, който смени фланга на атаката. Алиев изигра положението майсторски и стреля, но Караманов успя да закачи топката и тя премина на около педя встрани. В 38-та минута Милен Танчев стреля с грава, с гръб към вратата, но вратарят на гостите улови.
През втората част “жълто-сините” не предприемаха излишни рискове и чакаха своя момент, в който да нанесат окончателния си удар. Същевременно отбраната на пловдивчани бе на ниво и се справи с всичко, което гостите измислиха. Новозагорци стигнаха до само едно опасно положения пред Илия Николов. То дойде в 54-та минута, когато Георгиев стреля от границата на накзателното поле в долния десен ъгъл на вратата на Николов. Записалия пореден отличен мач Йордан Пейчинов от трудна позиция изкара топката в корнер и предотврати гола. Състезателите на “Загорец” опитаха и няколко удара от дистанция, но те бяха неточни. Тази ситуация изнерви гостите и те често влизаха в разправии по терена, а най-деен в тях бе вратарят Караманов. За обстановката вероятно спомогна и държанието на треньорът им Мирослав Миндев, който не спря да вика от страничната линия през целия мач. От своя страна футболистите на “Марица” на два пъти можеха да “затворят” мача. Милен Танчев в 64-та минута бе изведен в добра позиция, но защитник успя да се намеси в последния моменти и до удар не се стигна. Христо Янчев също можеше да отбележи с удар от дистанция, при който Караманов не реагира, но топката премина на около метър над вратата. В последните минути нервите наделяваха и качеството на футбола поспадна. Въпреки териториалното предимство на гостите в тези минути те така и не стигнаха до чисто положение и срещата завърши с победа за пловдивчани.
След края на срещата новозагорци, вероятно изнервени от загубата си, потрошиха част от обзавеждането в съблеканята за гостуващия отбор. Маричани пък празнуваха заслужено важната победа.
“Марица” се доближи само на три точки от първото място, което продължава да заема “Загорец”. Новозагорци имат в актива си 37 точки, втори е “Созопол” с 35, а “Марица” е с 34.
До края на есенния полусезон остават още два кръга. След седмица “жълто-сините” гостуват на “Атлетик” (Куклен), а в последния есенен кръг са домакини на “Димитровград”. Основните конкуренти на възпитаниците на Борислав Караматев “Загорец” и “Созопол” се срещат в последния кръг, което означава, че при две победи до края на полусезона “Марица” ще завърши в най-лошия случай на втората позиция.
МАРИЦА: Илия Николов, Йордан Пейчинов, Димитър Аврамов (Димитър Мичков), Даниел Спасов, Джунейт Узунов, Тодор Тимонов - капитан, Христо Янчев, Мартин Анастасов, Милен Танчев, Олджай Алиев (Денис Палков), Георги К. Георгиев (Станимир Димитров). РЕЗЕРВИ: Горан Гръблев, Борислав Дончев, Иван Мицев. Треньор: Борислав Караматев
ЗАГОРЕЦ: Евгени Караманов, Георги Й. Георгиев, Денислав Атанасов, Александър Хардалов, Явор Иванов, Христо Митев, Христо Христов, Пламен Иванов (Божидар Димитров), Милен Митев (Павлин Георгиев), Кристиян Славов (Хайри Мехмед), Коста Янев. РЕЗЕРВИ: Иван Стоянов, Ивайло Маринов. Треньор: Адриян Павлев/Мирослав Миндев
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Димитър Аврамов, Джунейт Узунов (Марица); Евгени Караманов, Явор Иванов (Загорец).
Съдийски състав: ГС: Никола Николов - Хасково, АС: Атанас Делчев - Хасково и Владимир Хубенов - Кърджали; 4-ти съдия:Светослав Шехов - Пловдив; Делегат:Петър Андреев - Хасково